W drugiej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Jedz smacznie i zdrowo" wzięło udział 238 młodych inowrocławian z Gimnazjum nr 1, 2 i 3, Zespołu Szkół Katolickich oraz Zespołu Szkół Integracyjnych.

Jak oceniają organizatorzy akcji, którą firmuje marka "Winiary" i Federacja Polskich Banków Żywności, zakończyła się ona sukcesem. Przez ponad 6 miesięcy nauczyciele ze szkół gimnazjalnych z Polski wyedukowali na temat zdrowego żywienia 85 tysięcy gimnazjalistów. Twórcy programu pokazywali, że nauka i zdobywanie wiedzy nie musi być nudną i monotonną czynnością, ale ciekawą przygodą pełną wyzwań i dobrej zabawy.

- Bardzo nas cieszy wielki sukces akcji, z którą udało nam się dotrzeć do prawie jednej czwartej polskich gimnazjów. W związku z tym chcielibyśmy oficjalnie podziękować wszystkim uczestnikom II edycji. Nauczyciele w całej Polsce swoim udziałem i zaangażowaniem w "Jedz smacznie i zdrowo" udowodnili, że edukacja o zdrowym żywieniu jest istotnym elementem kształtowania świadomych i odpowiedzialnych za swoje wybory młodych ludzi - mówi Wojciech Osiński z marketingu "Winiary".

Celem programu było propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem i niemarnowaniem żywności oraz zachęcenie do samodzielnych prób gotowania i wspólnego spożywania posiłków. Nauczyciele otrzymali od organizatorów pakiety z materiałami dydaktycznymi, opracowanymi przez specjalistów żywieniowych, na podstawie których mogli przeprowadzić lekcje.

- Kolejnym etapem kampanii był konkurs. Zadanie polegało na stworzeniu plakatu lub filmu na temat: "Kampania społeczna programu Jedz smacznie i zdrowo", promująca zdrowe odżywianie, gotowanie, niemarnowanie pożywienia oraz wspólne spożywanie posiłków". Wpłynęło do nas ponad 2,5 tysiąca prac - informuje Joanna Brewińska z zespołu programu edukacyjnego "Jedz Smacznie i Zdrowo".

Z raportu Instytutu Matki i Dziecka "Otyłość u polskich nastolatków (...)" wynika, że z nadwagą i otyłością boryka się 13,3% gimnazjalistów w Polsce. Częściej są to dziewczęta niż chłopcy. Główną przyczyną są złe nawyki żywieniowe i brak odpowiedniej wiedzy. [I]