W inowrocławskim portalu jedzenie.i-o.pl będziemy przedstawiać najciekawsze i - co ważne - sprawdzone miejsca, jak również potrawy warte posmakowania. Oto pierwsze z nich.

Wraz z coraz większym zainteresowaniem kulturą azjatycką oraz wzrostem naszej świadomości żywieniowej warto przybliżyć historię najbardziej rozpoznawalnej japońskiej potrawy czyli sushi. Większość z nas słysząc słowo sushi myśli - surowa ryba. Jest to tylko część prawdy, bowiem sushi ewoluowało przez wieki do obecnie znanej potrawy czyli ryżu, octu ryżowego oraz ryby/owoców morza.

Wieki przed Chrystusem w Azji, aby przechowywać ryby solono je i przekładano warstwami gotowanego ryżu. Ryż fermentując konserwował ryby, które nadawały się do spożycia nawet po roku. Sfermentowany ryż był wyrzucany a ryby zjadane ze świeżym ryżem.

Sushi stawało się coraz popularniejsze wraz z rozwojem handlu, jednakże problemem okazał się długi proces fermentacji. Trwało to do momentu rozpowszechnienia octu ryżowego, który pozwolił na pominięcie procesu fermentacji.

I tak dochodzimy do pierwszej połowy XIX wieku gdzie pewien właściciel straganu z jedzeniem w Tokio niejaki Hanaya Yohei zaczął mieszać ryż po ugotowaniu z octem ryżowym i serwować plastry ryby na ręcznie uformowanym bloczku ryżu. Tak powstało pierwsze nigiri-zushi. Gdy odkryto możliwość połączenia ryżu i ryby z wodorostem nori sushi nabrało znanego nam obecnie kształtu.

Wspaniałą rzeczą odnośnie sushi jest to, że bazując na ryżu i occie ryżowym jesteśmy w stanie zrobić interesujące nas kompozycje smakowe i używać produktów i specjałów lokalnych (czyli tzw. fusion-sushi)

Ta idea przyświecała właścicielom pierwszego w Inowrocławiu sushi baru. Onigiri Sushi stara się połączyć tradycję sushi z nowoczesnością korzystając z wiedzy i doświadczenia sushimasterów - Zbigniewa Tody wyszkolonego w Londynie przez Japończyka Manabu Osawę oraz Michała Kaźmierczaka szkolonego w Polsce pod okiem Sona Kyoungsoo.

- Zapraszamy serdecznie nie tylko na sushi. Serwujemy również dania gorące, zupy, przystawki oraz desery kuchni japońskiej. Poza tym mamy szeroki wybór japońskich herbat, piw oraz win japońskich z sake na czele - mówi szef Sushi Baru.

Dobra wiadomość dla osób, które dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z sushi. Nie trzeba mieć opanowanej techniki używania pałeczek, aby delektować się smakiem tego dalekowschodniego dania. Potrawy można jeść palcami, co jest nawet bardziej zgodne z japońską tradycją od wspomnianych pałeczek. Można też przyprowadzić swoje pociechy, bo dla dzieci też przygotowano specjalne menu.

Zasiadając przy jednym z kilkunastu stolików, dzięki delikatnej muzyce, starannie dobranym ozdobom na ścianach, oryginalnej zastawie możemy poczuć się jak w Japonii, gdzie spożywanie posiłków jest nie tylko ucztą dla żołądka, ale i dla ducha.

O tym, jakie potrawy serwuje Onigiri Sushi dowiecie się z działu "Jedzenie na telefon". Wystarczy kliknąć tutaj. [I]