Choć w Inowrocławiu i na Kujawach wciąż dobrze ma się wielkopolska tradycja spożywania rogali, to nasze województwo postanowiło wyróżnić się na kulinarnej mapie kraju i wypromować danie, którym można pochwalić się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Wybraliśmy gęś, bo po pierwsze dobrze zakorzeniona w kuchni staropolskiej, a poza tym znakomita w smaku i dobrze nadaje się do wspólnego, rodzinnego przygotowywania świątecznego posiłku. Warto też pamiętać, że to właśnie nasz region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi, w tym przede wszystkim białej kołudzkiej - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uroczyste przyjęcie w Pałacu Prezydenckim w dniu Narodowego Święta Niepodległości to co roku jedno z ważniejszych wydarzeń politycznych i towarzyskich w Warszawie. Główna rola w menu przypadnie kujawsko-pomorskiej gęsinie, a nasze województwo otrzyma dodatkowo możliwość promowania się przed gośćmi jako region ekologicznego rolnictwa i zdrowej, organicznej żywności. - Jestem pewien, że moda na gęsinę zyska nowych sprzymierzeńców, podobnie jak idea spożywania gęsiny w dniu najważniejszego dla Polaków święta – komentuje marszałek województwa.

A co będzie jadł prezydent Bronisław Komorowski? W menu, przygotowanym przez Artura Moroza, jednego z najbardziej znanych polskich kucharzy, znajdą się m.in. pasztet z gęsi z marynatami, półgęsek na listkach rukoli, sałatka z pieczonej gęsi z dynią i śliwką z Doliny Dolnej Wisły, sałatka z gęsich żołądków, faszerowane ćwikłą gęsie szyje, gęś na kiszonej kapuście i gęsie wątróbki z bekonem oraz chleby ze Stolna, a wśród deserów rogal bydgoski, toruńskie pierniki, tort kajmakowy i jabłka z Doliny Dolnej Wisły.

Przepis na gęś pieczoną z jabłkami i czerwoną kapustą autorstwa Piotra Całbeckiego:

Składniki: cała gęś, jabłka, sól, pieprz, majeranek, liść laurowy, olej, czerwona kapusta i cebula.

Przygotowanie: Z półtuszki odciąć łapy i skrzydła. Półtuszkę nasolić, dodać trochę pieprzu i natrzeć majerankiem również jagła. Gęś wypełnić jabłkami i obierkami z jabłek. Półtuszkę włożyć do gorącej brytfanki. Przez pierwsze pół godziny piec gęś w temperaturze 250 stopni, kolejne 2 godziny w 190 stopniach. Podawać na półmisku, pokrojoną lub w całości.

Czerwoną kapustę pokroić w paski, cebulę zeszklić na oleju rzepakowym (tym z Gruczna), na to wrzucić kapustę - chwilę zeszklić i podlać wodą, dodać sól, pieprz i ziele angielskie – dusić, aż zmięknie. Na 20 minut przed końcem dodać listek laurowy oraz obrane i posiekane jabłko. Podawać na gorąco.

Kilka przepisów Artura Moroza, szef restauracji Bulaj w Sopocie:

Gęś pieczona na warzywach

Składniki: cała gęś (najlepiej biała kołudzka), włoszczyzna (marchew, pietruszka, cebula, seler, por), przyprawy (sól, pieprz, majeranek, czosnek).

Przygotowanie: Odcinamy szyję gęsiną oraz kuper. Nacieramy ją solą, pieprzem i majerankiem od środka i na zewnątrz, po czym do środka wkładamy rozgnieciony czosnek. Do gęsiarki wkładamy pokrojone uprzednio warzywa, najlepiej, żeby były to około półcentymetrowe plastry. Następnie wkładamy gęś i gęsiarka wędruje do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni. Jak długo piec gęś? Potrzeba około 40 minut na każdy kilogram tuszki gęsiej, czyli około trzech godzin na średniej wielkości gęś. Pod koniec pieczenia można zdjąć pokrywkę gęsiarki, aby gęś się pięknie dopiekła. Kroimy plastry i układamy je na talerzu przyozdabiając marynatami i żurawiną.

Sałatka z pieczonej gęsi

Składniki: mięso z pieczonej gęsi, marynowane śliwki, gruszka i dynia, pestki słonecznika i dyni , rukola, krupnik, oliwa, olej do smażenia, pieprz.

Przygotowanie: Sałatka z pieczonej gęsi to pomysł na wykorzystanie pozostałych kawałków mięsa po pieczonej gęsi. Mięso oddzielamy od kości, kroimy na kawałki o wymiarach mniej więcej jednego centymetra. Na patelni prażymy pestki słonecznika i dyni. Kroimy marynaty, oddzielamy śliwki od pestek. Następnie podsmażamy mięso. Podlewamy je krupnikiem, czyli miodowo-korzenną wódką, flambirujemy, co wymaga dużej ostrożności i odrobiny wprawy. Trzeba chwilę odczekać, aż mięso przestygnie. Następnie łączymy wszystkie składniki, dodajemy oliwę i dokładnie mieszamy, aby wszystkie smaki przeniknęły do całej potrawy.

Pierożki z gęsi

Składniki: 2 upieczone uda gęsie, 1 arkusz ciasta francuskiego, 1 pomarańcza, 20 dkg solonych orzeszków ziemnych, 100 ml słodkiej śmietanki 30-procentowej, anyż, sól, pieprz.

Przygotowanie:

Zanim przystąpimy do przyrządzania pierożków z gęsi musimy się zaopatrzyć w dwa upieczone uda gęsie, które można zostawić, na przykład, z uprzednio upieczonej całej gęsi. Oddzielamy mięso od kości, siekamy je, dodajemy startą skórkę pomarańczową, doprawiamy mięso solą, pieprzem i odrobiną anyżu. Rozwałkowujemy arkusz ciasta francuskiego (gotowe ciasto francuskie można bez problemu kupić w sklepie), tniemy go na kwadraty o boku około 60 centymetrów. Nakładamy farsz, składamy pierożki, zlepiamy delikatnie i smarujemy białkiem, aby uzyskały później piękny kolor po upieczeniu. Wkładamy przygotowane pierożki do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy przez 15 minut. W między czasie przygotowujemy sos. Na patelni prażymy orzeszki, rozgniatamy je, dolewamy 100 ml słodkiej śmietanki, odrobinę soku pomarańczowego i mieszamy do zgęstnienia. Pierożki podajemy razem z przygotowywanym sosem. /oprac. Urząd Marszałkowski w Toruniu/