Jeśli wierzyć statystykom, w Polce mamy około 2 mln zdeklarowanych wegetarian. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców naszego miasta daje to około 3,5 tysiąca osób. Jak wygląda ich filozofia żywienia? Smaczne owoce, zdrowe warzywa, jednym słowem bogactwo produktów roślinnych i żadnych mięs. W zależności od odmiany wegetarianizmu, jakiej się trzymają, jedni dopuszczają produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, czy jaja, inni natomiast nie.

Skoro mówimy już o odmianach, to warto wspomnieć, że istnieje ich aż blisko dziesięć. Najbardziej zaostrzoną formą jest frutarianizm. Pozwala on jedynie na spożywanie owoców i warzyw w formie surowej. Co więcej nie wolno spożywać roślin, których zerwanie uśmierci roślinę je rodzącą, np. sałatę.

Zdecydowana większość wegetarian nie narzuca sobie aż tak rygorystycznych zasad żywieniowych jak te wspomniane powyżej. Czy jednak wykluczenie ze swej diety mięsa jest dla organizmu zdrowe?

- Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy dieta wegetariańska jest zdrowsza od tradycyjnej, bo to zależy od osoby, która ją stosuje oraz od doboru produktów. Są grupy osób, dla których dieta wegetariańska może okazać się czymś dobrym. Są to osoby w wieku dorosłym, o siedzącym trybie życia, bez wysiłku i z chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca, czy miażdżyca - mówi dietetyk, Anna Gałgańska.

Natomiast dla kogoś, kto uprawia sport, podejmuje wysiłek fizyczny, a także dla młodzieży w wieku dorastania i kobiet w ciąży dieta ta może stwarzać wiele niedoborów, chociażby białkowych. To, co mówi teoria nie zawsze sprawdza się jednak w rzeczywistości. Jak pisze internautka ankahanka - Przez 5 lat nie jadłam mięsa, żyłam zdrowo potem zaszłam w ciążę, mam zdrowe dzieci - przekonuje. Co skłoniło ją do odrzucenia pokarmów mięsnych? - Kiedyś na Vivie leciał wstrząsający program o koniach które trafiają do rzeźni i wtedy przyrzekłam sobie, ze nie ruszę mięsa - dodaje.

Jedną z ciekawszych teorii, o której mówią wegetarianie jest zapobieganie głodowi na świecie. Mówi ona o tym, że obecnie produkuje się taką ilość pokarmu, która starczyłaby do wykarmienia 17 miliardów ludzi, jednak jego większość przeznacza się na karmienie zwierząt hodowlanych, które później są zabijane i przetwarzane na żywność. #dzwiek1#Plusy i minusy wegetarianizmu#end# Porównując dane z różnych źródeł obliczyliśmy, że w ciągu życia przeciętny człowiek zjada 1800 ryb, 959 kurczaków, 43 indyki, 25 owiec, 19 świń, 18 kaczek, 7 królików, 5 krów i 1 gęś. Należy jednak pamiętać, że w zależności od kraju stosunek poszczególnych liczb może być zgoła inny.

Sprawdziliśmy też w jakich lokalach gastronomicznych w Inowrocławiu wegetarianie spotkają się z osobną kategorią w menu pod nazwą "dania wegetariańskie". Są to Kuchnie świata, Da Grasso oraz Naleśniki jak Smok.

W Inowrocławiu Światowy Dzień Wegetarianizmu zbiega się z obchodami... święta ziemniaka. Organizatorzy - PCPR, Starostwo Powiatowe i Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy z Jaksic zapraszają na rodzinny festyn do hali sportowej "Kujawianka" przy III LO w Inowrocławiu. Na milusińskich i ich rodziców czekać będą m.in. występy zespołów muzycznych i tanecznych, w epokę rycerzy widzów zabiorą członkowie Bractwa Kruki, będzie też możliwość bezpłatnej zabawy w dmuchanym zamku czy na trampolinie.

Z kolei na terenie przyległym do hali będzie przygotowane ognisko z ziemniaczanymi specjałami. Organizatorzy: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Jaksicach i Starostwo Powiatowe przygotowali dla dzieci i ich rodziców także wiele konkursów z nagrodami. Impreza potrwa od godz. 13.00 do 17.00, a wstęp jest wolny. [MJ]